Pierwsze dni w szkole

Chyba nikt z nas dokładnie nie pamięta, jak to było, kiedy po raz pierwszy znalazł się w szkolnej ławce. Przedszkole to fantastyczna przygoda, ale pójście do szkoły, to coś zupełnie innego. W naszych głowach są jakieś mgliste wspomnienia, które są nieco rozwiewane przez wspomnienia naszych rodziców lub dziadków. Tylko, że nikt z nas nie pamięta zbyt dokładnie, jakie emocje siedziały w nas, w środku. Gdzieś tam na pewno pojawiał się strach. Takie uczucia pojawią się również u naszych dzieci, dlatego warto je wspierać, kiedy pojawi się przed nimi takie wyzwanie pod postacią pierwszej klasy. Tania Książka – podręcznik Nasza Szkoła na pewno będzie pomocny w nauce, ale oprócz tego przyda się mama i tata, którzy zawsze uwierzą w swoje dzieci.

Praca domowa

Tak, w 1 klasie dzieci będą miały już do czynienia z pracą domową. Może nie od razu, od 1 dnia w szkole, ale z czasem zaczną pojawiać się takie prace, które dziecko będzie musiało wykonać, aby zaprezentować je na następny dzień. Jeżeli dziecko ma chęci, to może do rozwiązywania podejść samodzielnie. Brawo! Naprawdę należą się ogromne gratulacje za to, że dziecko chce próbować samodzielnie. Chociaż nie gorszy jest maluch, który od razu prosi rodzica o pomoc. Wielką sztuką jest umiejętność poproszenia o pomoc. Okażmy dziecku pomocną dłoń. Chociaż każdy rodzic musi pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – pomagajmy, a nie wykonujmy. Dziecko koniec końców całe zadanie ma wykonać samodzielnie, dzięki czemu wyniesie z tego odpowiednią naukę. Rodzic ma tylko udzielić odpowiednich wskazówek.

Akcja motywacja

1 klasa to nie lada wyzwanie dla dziecka, które czegoś zupełnie innego nauczyło się w szkole. Maluch nie raz zwątpi w swoje umiejętności, ale od tego są właśnie rodzice. Nigdy nie pozwalają dziecku zwątpić w swoje sił, chociażby nie wiadomo jak tragiczna była cała sytuacja. Najważniejsza jest motywacja! To słowo powinno podkreślić się przynajmniej z tysiąc razy i do tego należałoby dołączyć jakiś neonowy kolor, dzięki czemu stanie się ono mocno widoczne. Zawsze należy podkreślać, że wierzymy w siły swojego dziecka. Tak, nie zawsze się uda, ale zawsze można próbować. Nie za 1, 2, czy też 5 razem, ale w końcu nastąpi ten wielki przełom, dzięki czemu dziecko będzie miało lepsze podejście do nauki. Pierwsza klasa nie jest łatwa. Dziecko nie zawsze będzie zadowolone z siebie, a my zawsze tacy bądźmy. My, jako rodzice, pamiętajmy o tym, że wiara w siły dziecka jest czymś bardzo ważnym i dającym ogrom siły do działania.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com