Wsparcie dla pierwszoklasisty

Podręcznik Nasza Szkoła wesoło uśmiechają się do ucznia klasy pierwszej, który niepewnie przekracza próg nowej szkoły. Czasy przedszkola już się skończyły i teraz przyszedł czas na poważną naukę. Tak, dzieci rosną, o czym każdy rodzic ma szansę samodzielnie się przekonać. Pamiętajmy o tym, aby w tym trudnym okresie adaptacji w nowej szkole, zawsze być przy dziecku i służyć mu odpowiednim wsparciem. Dzięki temu będzie mu łatwiej poradzić sobie z wyzwaniami, jakie czekają na niego w pierwszej klasie.

Świat porażek

Dziecko w pierwszej klasie na pewno nie będzie nauczone do porażek. W końcu będzie miało z nimi do czynienia. W mniejszy lub większy sposób. Rodzic (nie tylko nauczyciel) musi przygotować dziecko do tego, że takie sytuacje będą miały miejsce. W jaki sposób przygotować dziecko na takie sytuacje? Rozmawiając. Nie ma nic lepszego od rozmowy, która pozwoli dziecko na wyjaśnienie pewnych sytuacji, jakie będą miały miejsce w jego życiu. Chociaż słowa czasem nie są w stanie opisać tego, co i tak podczas porażki będzie działo się w głowie dziecka. To nic nie znaczy. Dziecko będzie miało już jakąkolwiek wiedzę na ten temat, więc gorycz porażki może nie będzie już tak duża. Poza tym przy tej okazji można motywować dziecko do dalszego działania. Pamiętajmy tylko o tym, aby robić to w odpowiedni sposób. Nigdy nie używajmy mocnych, krytycznych słów, ponieważ efekt naszego działania może być zupełnie odwrotny, przez zniechęcimy dziecko do działania.

Dobre warunki do nauki

W pierwszej klasie szkoły podstawowej, na etapie nauczania początkowego, dziecko musi się uczyć. Każdego dnia musi utrwalać sobie przyswojony materiał. Przy czym nauka nie może trwać za długo, ponieważ uczeń szybko będzie w stanie się zniechęcić. Warto zaproponować dziecku bloki naukowe, przeplatane zabawą. Godzina nauki, godzina zabawy, godzin nauki, godzina zabawy. Można je także rozbić na pół godziny. Wszystko zależy od tego jaki charakter ma dziecko. Jeżeli maluch chętnie garnie się do podręczników, to jak najbardziej można zostać przy godzinie. W innych wypadkach też okres warto skrócić, dzięki czemu uczeń będzie w stanie w lepszy sposób skupić się na przyswajanym materiale. Do tego zadbajmy o takie warunki do nauki, gdzie nic dziecka nie będzie rozpraszać. Wyłączmy telewizor, muzykę, nie włączajmy radia. Ewentualnie można puścić jakąś miłą, nastrojową muzykę, która ma kojący wpływ na zmysły człowieka. Do tego pousuwajmy zabawki z pola widzenia dziecka.

Szkoła autorstwa freepik - pl.freepik.com